Odtrucia alkoholowe Wasilków

Odtrucia alkoholowe Wasilków

15 maja, 2020 0 przez Doradca Klienta

Mechanizmy choroby alkoholowej – Choroba alkoholowa opiera się na trzech podstawowych mechanizmach uzależnienia: nałogowym regulowaniu uczuć, mechanizmie rozproszonego i rozdwojonego “ja” oraz mechanizmie iluzji i zaprzeczeń. Pierwszy tworzy na pokładzie emocjonalnym, inny na okresie zachowań, a trzeci zaburza działanie procesów poznawczych. Wszystkie procesy są rodzajem reakcji obronnej, próbą znaczenia dla nadmiernego spożywania alkoholu oraz radzenia sobie z wyrzutami sumienia, wstydem i zmniejszonym poczuciem swej wartości.

Odtrucia alkoholowe Stawiski

W sukcesie osoby uzależnionej, spożywanie alkoholu jest próbą rozładowania napięcia, wypełnienia niedoborów emocjonalnych, środkiem na pozyskanie pewności siebie oraz uczucie się kimś atrakcyjnym. Aby zrozumieć rozwój choroby alkoholowej, należy bliżej przyjrzeć się trzem wymienionym wysoce mechanizmom uzależnienia.

Mechanizm nałogowego regulowania uczuć

Każdy mężczyzna posiada różnego sposobu metodami i strategiami pozwalającymi na regulowanie emocji. Wielu badaczy uważa, że zdolność regulowania emocji otwiera się w czasie wczesnych lat bycia dodatkowo jest dokładnie powiązana z sytuacją styczności z kobietami dorosłymi, czyli najczęściej rodzicami. Od temperamentu i energie tych wczesnych trzyma w niespotykanym stopniu zależy zakres, w którym możemy regulować swoje emocje. Niezależnie od tego, jaka istniała rzeczywista przyczyna niewykształcenia skutecznych mechanizmów regulowania emocji, ich brak sprzyja sięganiu po substancje psychoaktywne.

Zobacz również Sieć biznesu

Odtrucia alkoholowe Stawiski

– Właściwa regulacja emocji liczy na nauk ich wyrażania, świadczenia o nich oraz świadomego przeżywania – wyjaśnia specjalista z prywatnego ośrodka odwykowego “Moje Życie”. – Osoba, która zdaje sobie sytuację z ostatniego, co czuje, jest w stopniu zapanować nad zachowaniami impulsywnymi (np. niekontrolowanymi wybuchami złości) i sięgnąć po takie sytuacje rozładowania emocji, jak pracę fizyczna czy spotkanie i pogawędka z naszymi znajomymi. W sukcesie osoby uzależnionej dobrym sposobem ukojenia emocji i redukcji napięcia jest alkohol.

Każdy problem, z którym osoba uzależniona nie potrafi sobie poradzić, każda sytuacja stresowa wytwarza silny głód alkoholowy. Wypicie alkoholu przynosi ulgę, aczkolwiek nie mieszka ona długo: gdy substancja psychoaktywna przestaje działać, problemy powracają ze zdwojoną siłą, a wraz z nimi więcej narasta napięcie emocjonalne, które rozładowuje kolejna dawka alkoholu. Osoba uzależniona pije, gdyby nie mieć i jest z powodu picia, więc… pije, gdyby nie cierpieć. Mechanizm alkoholowego błędnego koła plastycznie opisał Antoine de Saint-Exupéry w słynnym fragmencie “Małego Księcia”:

– Dlaczego pijesz? – zapytał Mały Książę.
– Aby zapomnieć – odpowiedział Pijak.
– O czym zapomnieć? – zaniepokoił się Mały Książę, który obecnie zaczął mu żałować.
– Aby zapomnieć, że się wstydzę – stwierdził Pijak, schylając głowę.
– Czego się wstydzisz? – dopytywał się Mały Książę, chcąc mu poradzić.
– Wstydzę się, że piję – zakończył Pijak rozmowę i zagłębiłem się w milczeniu.

Alkohol, jaki jest być lekarstwo na złe emocje, w dobrym elemencie sam staje się przyczyną problemów, które potęgują napięcie wewnętrzne i stwarzają je nieznośnym. Punkty w książce, kłopoty finansowe, pogorszenie styczności z grupą i mężczyznami czy kolizje z założeniem (będące następstwem nadmiernego spożywania alkoholu) nasilają głód alkoholowy. Życie kobiety uzależnionej wymienia się w koszmar, w którym samymi momentami pomocy w piekle są stany upojenia alkoholowego. Poszukując pomocy w mieniu osoba uzależniona wprowadza na siebie również większe cierpienia – szukając rozwiązania problemu, pozostaje w jeszcze większe problemy.

Odtrucia alkoholowe Stawiski

Mechanizm iluzji i zaprzeczania

Uzależnienie od alkoholu połączone jest z byciem silnych wyrzutów sumienia, poczuciem winy, złości na jednego siebie i niską samooceną. Mechanizm iluzji i zaprzeczania pozwala uniknąć doświadczania nieprzyjemnych emocji połączonych z nadmiernym spożywaniem alkoholu.

Najistotniejsze jest zaprzeczenie, iż odczuwa się problem z alkoholem. Osoba uzależniona za wszelką cenę stara się uniknąć identyfikacji z uzależnieniem. Jeśli nawet przyznaje, że pije za bardzo, to względów szuka poza sobą: że to stanowić zabieg zrozumienia ze perspektywy najbliższych, utrata pracy, potrzeba złagodzenia stresu, otwarcia się – każdy czynnik jest pozytywny. Przylega do tak istotnego zaburzenia procesów poznawczych, że mnóstwo kobiet uzależnionych zaczyna myśleć we polskie kłamstwa. Przez mur zaprzeczeń nie przebijają się informacje ważne z otoczenia.

Osoby bliskie, w tym wyjątkowo partnerzy osób uzależnionych, zaczynają być w procesie bycia iluzji. Partnerzy osób uzależnionych, chcąc zatuszować nałóg partnera i uniknąć związanego z nim wstydu i upokorzenia, zapewniają mu alibi i starają się ukrywać negatywne skutki picia. Takie zachowania potrafią być powodem procesu popadania we współuzależnienie. Samym z końców terapii dla współuzależnionych jest zerwanie z iluzją, że można uzależnionemu partnerowi pomóc chroniąc jego chorobę alkoholową.

Odtrucia alkoholowe Stawiski

Mechanizm rozproszonego i rozdwojonego „ja”

Ten proces badany jest do rollercoastera: osoba uzależniona jest biegunowo odmiennych emocji połączonych z poczuciem swej wartości. Jeśli jest pod wpływem działania alkoholu czuje się pewna, sprawcza, wielka i funkcjonalna zarządzać swoim byciem (“ja” potężne). Gdy alkohol przestaje działać, pojawiają się uczucia wstydu i upokorzenia, a samoocena gwałtownie zmniejsza się (“ja” upadłe). Jedynym środkiem na złagodzenie cierpienia sprzedaje się alkohol, który pozwoli stworzyć złudzenie panowania nad własnym mieszkaniem. Naprzemienne bycie stanu pasji i skrajnej degrengolady, silnie zaburza postrzeganie siebie, następuje rozproszenie własnego, prawdziwego “ja”. W spraw kompletnego zaburzenia i niepewności jedyną wartością staje się alkohol, który zajmuje całkowitą kontrolę nad życiem kobiety uzależnionej.

Odtrucia alkoholowe Stawiski

Jak wyjść z błędnego koła?

Mechanizmy nałogowego regulowania uczuć, rozproszonego i rozdwojonego “ja” oraz iluzji i zaprzeczeń działają komplementarnie, wzajemnie wpisują się i odprowadzają do pogłębiania uzależnienia. Teoretycznie wystarczyłoby przestać spożywać alkohol, aby wyrwać się z błędnego środowiska i zapomnieć koić cierpienie alkoholem, który prowadzi również większe cierpienie. Jednak wytrwanie w świadomości wymaga głębokiej zmiany, wypracowania pozytywnych mechanizmów regulowania emocji, które zastąpią psychoaktywne działanie alkoholu. Uzależnienie jest chorobą, jakiej nie da się wyleczyć, jednak można ją zachować abstynencją i działać terapią alkoholową. Cel, jakim jest powstanie nowego bycia bez alkoholu, można zdobyć dzięki profesjonalnej opiece, fachowemu wsparciu terapeuty uzależnień. Próby wyjścia z uzależnienia bez poparcia w kwestii terapii zazwyczaj kończą się niepowodzeniem.

Odtrucia alkoholowe Stawiski

zobacz również Mechanizmy choroby alkoholowej