Moneyback i cashback, czyli jak w łatwy sposób zarobić dodatkowe piniądze i wypłacać je nawet w sklepie?

Moneyback i cashback, czyli jak w łatwy sposób zarobić dodatkowe piniądze i wypłacać je nawet w sklepie?

19 lutego, 2015 0 przez Doradca Klienta

Dzięki możliwości pobrania gotówki ze sklepowej kasy nie trzeba martwić się brakiem bankomatu w okolicy. Pieniądze można wypłacać w każdym mieście. Chociaż usługa ta dostępna jest w Polsce już od roku 2006, to przez długie lata nie korzystaliśmy z niej zbyt często.

Obecnie zaś owe usługi bankowe są bardzo modne i powszechnie używane przez wielu konsumentów. Co ciekawe, początkowo określenie Cashback i Moneyback dotyczyły tej samej usługi finansowej. Dzięki owym usługom możliwe jest wypłacanie gotówki w kasie sklepowej i otrzymanie zwrotu pieniędzy wydanych zarówno w sklepach stacjonarnych, jak również internetowych.

Cashback – na czym polega owa usługa?

Pojęcie cashback ma dwa znaczenia. Po pierwsze jest to możliwość wypłacania gotówki podczas płacenia kartą za dany produkt czy usługę, ale jest jeszcze inne znaczenie. Określenie cashback jest równoważne terminowi moneyback, czyli zwrotowi części środków za dokonane transakcje.

Z usługi cashback można skorzystać zarówno w urzędzie pocztowym, jak również w kiosku czy też na stacji benzynowej. Takie punkty muszą posiadać specjalne oznaczenia, a mianowicie powinna znajdować się naklejka z logo Visa czy Mastercard oraz informacja o możliwości wypłacania gotówki w formule cashback. Po zrobieniu zakupów na dowolną kwotę, możliwe będzie wypłacenie gotówki w kasie sklepowej. Przed płaceniem należy poinformować sprzedawcę o tym, że mamy zamiar wypłacić również pieniądze. Po podaniu karty i potwierdzeniu płatności PIN-em otrzymujemy także gotówkę. Każdy operator karty wprowadził limit jednorazowej wypłaty. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jeśli w sklepowej kasie nie będzie wystarczającej kwoty, pieniądze nie zostaną nam wypłacone. Usługę tę oferuje wiele banków dobrze znanych na polskim rynku. Najczęściej nie pobierają one żadnej prowizji za korzystanie z cashback.

Gdy na horyzoncie nie widać żadnego bankomatu

Zdarza się, że w zasięgu wzroku nie ma jakiegokolwiek bankomatu, jednakże nie oznacza to, że nie możemy wypłacić gotówki. Dzięki usłudze cashback posiadacze kart Visa czy MasterCard mogą wypłacać pieniądze także w sklepach bądź też na stacjach benzynowych pod warunkiem, że dany sklep obsługuje płatności kartą. Wypłaty można dokonać na kwotę maksymalnie dwustu złotych i to wyłącznie w powiązaniu z płatnością kartą za zakup. Niestety nie ma możliwości wypłacenia samej gotówki. Zaletą jednak jest to, że z usługi cashback można korzystać wielokrotnie w ciągu tego samego dnia. Bez znaczenia jest tutaj wielkość zakupu opłacanego kartą. Ogranicza nas jedynie nasz indywidualny limit transakcyjny dla posiadanej karty. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że wypłata w ramach usługi cashback często wliczana jest w limit (transakcje bezgotówkowe i gotówkowe). Zaletą cashback jest to, że nie musimy martwić się martwić żadnymi opłatami, a jeśli już to są to symboliczne kwoty. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które nie mają dostępu do bankomatu czy też w pobliżu znajduje się wyłącznie bankomat, który nalicza wysoką prowizję. Jeśli podróżujemy i zabraknie nam gotówki, można szybko rozwiązać ten problem, udając się chociażby do centrum handlowego czy też odwiedzając stację benzynową w celu wypłacenia pieniędzy.

Jak działa moneyback?

Moneyback jest usługą bankową polegającą na zwrocie części poniesionych wydatków za przeprowadzone transakcje kartą płatniczą. Polega to na tym, że w połowie następnego miesiąca na konto klienta zostaje przelana kwota będąca częścią poniesionych przez niego wydatków ubiegłego miesiąca. Oczywiście jest to tylko pewien procent (1-5%), a poza tym nie wszystkie transakcje kwalifikują się do otrzymania zwrotu prowizji, co zostało ujęte w regulaminie danego banku. Usługa ta pojawiła się w Polsce w roku 2009. Co więcej, wiele banków oferuje usługę moneyback w połączeniu z promocjami – od 0, 5 do 10% zwrotu za zakupy w sklepach spożywczych. Zwrot w ramach usługi moneyback jest traktowane zazwyczaj przez banki jako sprzedaż premiowa, która zwolniona jest z podatku pod warunkiem, że jednorazowa wartość premii nie przekroczy 760 złotych. W przeciwnym razie bank będzie musiał rozliczyć się z US, jednakże klient nie musi wykazać zwrotów w zeznaniu PIT.

W moneyback chodzi o dokonywanie wielu transakcji kartą debetową, dzięki czemu można liczyć na większe profity. Co więcej, dostępne są także programy premiowe, z którymi wiąże się również dokonywanie przelewów, regularne wpływy na konto i używanie aplikacji mobilnych. Czasami takie programy premiowe okazują się być bardziej opłacalnie niż sama usługa. Jeśli każdego miesiąca często dokonujemy płatności kartą, to usługa moneyback jest jak najbardziej godna uwagi. Za nic można otrzymać co miesiąc dodatkowe 10% poniesionych wydatków i przeznaczyć je na dowolny cel. Na transakcjach moneyback zyskują zarówno bank, jak i klienci.