Jak zadbać o swoją kartę kredytową?

Jak zadbać o swoją kartę kredytową?

14 sierpnia, 2018 0 przez Doradca Klienta

Jak zadbać o swoją kartę kredytową? Nosząc przy sobie kartę kredytową i używając jej, trzeba bardzo uważać na to, aby czasem nie dostała się ona w niepowołane ręce. Porady, jak ochronić ją przed obcymi, znajdziesz w tym artykule.

Na kartach kredytowych nie tylko znajdują się dane, które powinniśmy jak najlepiej chronić, lecz przede wszystkim mamy na nich środki pieniężne, które mogą być kłopotem naszych problemów finansowych, jeśli ktoś obcy uzyska do nich dostęp. Każdy powinie nauczyć się, jak chronić kartę przed obcymi i jak zabezpieczyć się przed zagrożeniem i wiedzę na ten temat można zdobyć w tym artykule.

karta kredytowa

Nasz świat się rozwija i jest to bardzo widoczne w wielu dziedzinach. Między innymi w dziedzinie bankowości. Powinniśmy być z tego bardzo zadowoleni, jednak ten rozwój, wymaga także od nas wzmożonych środków ostrożności. Korzystając na przykład z kart kredytowych, narażamy siebie na potencjalną utratę danych. W tym artykule jednak będziecie mogli dowiedzieć się, jak ochronić swoją kartę kredytową i poufne dane tak, aby nie zostały one wam wykradzione i wykorzystane w zły sposób.

Miej ją na oku

Karta kredytowa zawsze powinna być trzymana w taki sposób, aby można było łatwo zweryfikować, czy czasem nam gdzieś nie zaginęła. Oczywiście najpopularniejszym miejscem, w którym takie karty są chowane, jest portfel. Większość portfeli przygotowanych jest na to, aby można było w nich schować właśnie kilka kart tego samego formatu, co kredytowa. Za każdym razem, gdy się sięga po portfel i go otwiera, warto sprawdzić, czy właśnie w tym konkretnym miejscu nasza karta się znajduje. Jedno przypisane miejsce na stałe pozwoli na łatwiejsze zweryfikowanie, czy czasem karty gdzieś nie zostawiliśmy. Dzięki temu możemy podjąć szybkie kroki, aby naszą zgubę uchronić przed niepożądanym wykorzystaniem.

Obejrzyj bankomat

Nawet bankierzy sami nie mogą się spodziewać z wyprzedzeniem, jaki sposób tym razem wymyślą złodzieje, aby wykraść dane z karty kredytowej, kod PIN itd. Złodzieje takich danych często do swojej „pracy” wykorzystują bankomaty. Oczywiście co jakiś czas bankomaty są sprawdzane właśnie pod kątem oszustw i czy nikt przy nich nic nie zmieniał, jednak nie da się tego robić cały czas i przy każdym bankomacie. Podchodząc do bankomatu, zanim wyciągniemy jakikolwiek dokument z naszymi danymi, czy też właśnie kartę kredytową, warto dokładnie obejrzeć bankomat. Każdy element, nawet ten, który wydaje nam się taki, że nie można go zdemontować, powinniśmy sprawdzić, czy nie został czasem podmieniony, czy też czasem nie została na ten element naklejona żadna listwa z kamerą. Warto także zwrócić uwagę na to, jak wygląda sama klawiatura, na której wpisujemy dane, ponieważ może ona posiadać specjalną podkładkę, która będzie zapisywać nasz PIN. Od czasu do czasu można też w Internecie poznać nowe sposoby oszustw bankomatowych i warto się z nimi zapoznać, aby być w 100% przygotowanym na każdą ewentualność.

Pamiętaj o limitach

Ustawiając limity na kartach kredytowych zabezpieczamy jednakowo siebie przed kradzieżą gotówki z karty, lecz także zabezpieczamy gotówkę przed nami, gdy nagle staniemy się zbyt rozrzutni. W większości przypadków karta kredytowa służy nam do płatności bezgotówkowych. Jeśli wiemy, że nie przyda się nam ona do większych transakcji, to warto ustawić limit dzienny, który będzie wynosić przykładowo 500 zł. Jeśli więc karta kredytowa zostanie nam skradziona, to możemy być pewni, że ewentualnie zostanie nam skradziona tylko ta kwota, a przed kolejną wypłatą my już zdążymy zablokować kartę przed kolejnymi wypłatami. Jeśli chodzi o drugą sytuację, to również trzeba uważać. Czasem możemy po prostu poczuć, że mamy przy sobie zbyt dużo pieniędzy i nie czujemy wobec nich żadnych ograniczeń, bo nie musieliśmy poświęcić dużo czasu, aby je zdobyć. W takiej sytuacji również przyda się wyżej opisany limit. Limity na transakcje gotówkowe przydadzą się, aby nie kusiło nas wypłacanie z bankomatu gotówki, która wiadomo, że rozchodzi się o wiele szybciej i wydaje się ją nam łatwiej.

Zawsze spłacaj do końca

O samych płatnościach i o spłacaniu naszego zadłużenia i oczywiście o tego szczegółach, można przeczytać w innym artykule, lecz tutaj, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to powinniśmy pamiętać o bezpieczeństwie płynności finansowej i zabezpieczeniu się przed spiralą długów. Jak łatwo popaść w długi? W przypadku kart kredytowych bardzo często ludzi zachęca się tym, że nie każdego miesiąca, w czasie rozliczenia, muszą spłacić pełne 100% zadłużenia. Ogranicza się to kwotę do pewnego procenta, przenosząc zadłużenie na kolejny okres rozliczeniowy. W ten sposób powiększamy swój dług na następny miesiąc już od samego początku. O wiele bezpieczniej i łatwiej, będzie po prostu spłacanie całego zadłużenie w dniu, który został dla nas wpisany w umowie, jako powiedzmy sobie, dzień spłaty. Oczywiście to wydaje się dla nas bardzo wygodne, jeśli zadłużenie możemy przerzucać na inne okresy, lecz kiedyś w końcu całe to zadłużenie nas przerośnie i bank nie będzie się tym przejmować. Odsetki będą rosnąć, a nie są one wcale takie niskie i wpadniemy w spiralę długu. To wszystko stanie się tylko przez naszą chciwość i lenistwo.

Spłacaj z konta

Konto karty kredytowej, nie jest w żaden sposób połączony z kontem ROR, jednak możemy te dwa konta połączyć w taki sposób, aby z konta ROR, zawsze każdego miesiąca było spłacane nasze zadłużenie. W tym przypadku nawet jeśli kiedykolwiek zdarzy nam się zapomnieć o tym, aby spłacić kartę, to z naszego konto wyjdzie automatyczne zlecenie i dzięki temu nie będziemy musieli przejmować się kolejnymi odsetkami. Jest to po prostu bardzo wygodne rozwiązanie, które warto zastosować.

Kredyt w innym banku niż konto ROR?

Jeśli chodzi o poprzedni opisany akapit, to należy zwrócić uwagę, że taka automatyczna spłata może nastąpić tego samego dnia, jeśli konto ROR, jest w tym samym banku, w którym mamy konto karty kredytowej. Nieco bezpieczniejsi jednak musimy być, jeśli nasze konto ROR jest w innym banku, niż nasza karta kredytowa. W niektórych bankach rozliczenia zachodzą już w ciągu kilku godzin, jednak są też banki, między którymi rozliczenie może trwać nawet do kilku dni. Dlatego, aby móc spać spokojniej, zawsze warto ustawić spłatę zadłużenia z karty, jeden do dwóch dni wcześniej, niż przychodzi nam dzień rozliczenia. Może i pozbędziemy się z konta pieniędzy wcześniej, jednak i tak by one znikły, a przynajmniej ograniczymy swoje dodatkowe odsetki. Można oczywiście zaryzykować i pozostać przy spłacie tego samego dnia, jednak jest to ryzyko, które wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Nie zapomnij o danych karty!

Jesteśmy bardzo nieostrożnymi ludźmi. Zdarza nam się być tak chaotycznym i niezorganizowanym, że nagle różne rzeczy zaczną wypadać nam z głowy. Co zrobić, jeśli z głowy wypadną nam potrzebne dane karty kredytowej, czy nawet PIN? No wtedy pozostaje udać się do banku i poprosić o ponowną zmianę PIN-u. Naszą kartę nie jest też bezpiecznie wszędzie wyciągać, dlatego też warto pamiętać o jej danych. Najlepszym jednak rozwiązaniem będzie po prostu zapisanie sobie wszystkich potrzebnych nam danych w odpowiednim miejscu. Może to być kartka, którą schowamy w portfelu, może to być notatka w telefonie, a może to być karteczka z danymi schowana gdzieś między dokumentami w szafce. Ważne jest tylko to, aby te dane były bezpieczne i dobrze zabezpieczone. Jeśli jesteśmy pewni, że nikt nie będzie w danym miejscu miał do nich dostępu, to możemy spać spokojnie. Jednak z tym zapisywaniem na kartce w portfelu, czy też w telefonie należy uważać, ponieważ telefon i portfel mogą zostać nam skradzione, czy też możemy po prostu te rzeczy zgubić. Dlatego można też wybrać jednocześnie kilka alternatyw.

A gdy zapiszesz dane…

Gdy już zapiszemy nasze dane, czas na kolejny krok, aby zabezpieczyć naszą kartę kredytową w razie kradzieży, czy po prostu zgubienia jej. Jeśli zapiszemy dane z karty, to czas na zdrapanie z odwrotu karty kod CVV. Kod ten umożliwia między innymi płacenie za zakupy przez Internet. Jak wiadomo, transakcje przez Internet są coraz częściej, dlatego też zapewne ktoś, kto nam kartę wykradnie, również będzie chcieć skorzystać z tej drogi zarobienia na zakupach. Możemy jednak łatwo uniemożliwić dokonanie jakiejkolwiek kradzieży właśnie przy pomocy zdrapanie tego kodu. Jest to prosta czynność, która wymaga od nas tylko kilka ruchów ręką, a możemy zabezpieczyć nasze pieniądze.

Numer do centrum zastrzegania kart

Nigdy nie wiemy, kiedy karta kredytowa może nam zniknąć. Może to być po prostu przypadek, lecz chwila nieuwagi i już karta jest gdzieś daleko od nas. Niekoniecznie może to być jej kradzież, ale warto od razu ją zabezpieczyć, czyli zastrzec przed korzystaniem z niej. Możemy to zrobić w banku, czy też przez telefon, dzwoniąc do centrum zastrzegania kart. Nie zawsze jednak mamy dostęp do banku, dlatego telefon wydaje się najlepszym i najszybszym rozwiązaniem. Taki numer telefonu także jednak nie znajduje się wszędzie wokół nas. Dlatego najlepszym sposobem, będzie po prostu zapisanie sobie tego numeru, gdzieś w spisie kontaktów. Wtedy w razie problemu, wystarczy w ciągu kilku sekund zadzwonić pod ten numer i zastrzec naszą kartę.

Czytaj wyciągi transakcji z kart

Jeśli korzystamy z kardy kredytowej, możemy poprosić o to, aby dostawać wyciągi z transakcji z kart kredytowych. Jeśli taki wyciąg otrzymujemy, to bardzo ważne jest, aby sprawdzić każdy punkt na tym wyciągu. Czasem mogliśmy być po prostu nieuważni, czasem mogliśmy przypadkiem pomylić numery konta i zrobić przelew na złe konto. To wszystko jest możliwe i możemy dane o tym odnaleźć właśnie na wyciągu z karty kredytowej. Możemy też w ten sposób odkryć, czy czasem jakiś sprzedawca nie próbował nas oszukać. Jeśli tylko odkryjemy, że w którymś wypadku zostaliśmy oszukani, to możemy sprawnie złożyć reklamację transakcji, która oczywiście zostanie rozpatrzona i być może uzyskamy nasze pieniądze z powrotem na konto.

Mimo wszelkich starań nasze karty i tak będą w pewien sposób zagrożone. Jednak mimo wszystko warto spełnić, chociaż kilka rad i w ten sposób pomóc sobie, w razie jakichkolwiek problemów z kartą. Czasem możemy po prostu stać się ofiarami oszustwa, którego nie byliśmy świadomi. Jednak czy my na to możemy coś poradzić, szczególnie jeśli właśnie nie jesteśmy tego świadomi? Po prostu zabezpieczajmy swoje karty i nie dajmy się oszukać.