Jak wkładać w ropę naftową?

Jak wkładać w ropę naftową?

26 kwietnia, 2020 0 przez Doradca Klienta

Jak wkładać w ropę naftową? Niegdyś rynek ropy naftowej był zabukowany dla potentatów naftowych i przedsiębiorstw poprzez nich sprawdzanych. Któż z nas nie słyszał o Johnie D. Rockefellerze oraz jego Standard Oil, czy późniejszej wszechwładzy kartelu naftowego OPEC (o którym dobrze możesz przeczytać w ostatnim tekście), a jeszcze o dużych, kontrolowanych jeszcze przez zarządy spółkach naftowych – Statoil, Rosnieft, Saudi Aramco oraz nowych koncernach – Exxon Mobil, Chevron, Eni, BP, Royal Dutch Shell. Wtedy istnieli również dalej są najwięksi gracze na targu czarnego dobra (nie licząc Rockefellerów, którzy przeprowadzali się spośród tego zbytu oraz ich Standard Oil, które zostało podzielone na mniejsze spółki, wśród jakich stanowi zarówno Exxon i Chevron).

Jak wkładać w ropę naftową?

Na ostatnim „czarnym” biznesie fortunę zbudował niejeden kraj – Arabia Saudyjska, Rosja, Chiny, USA i Kanada (jednak te trzy to końce są mocno zdywersyfikowane), Zjednoczone Emiraty Arabskie, Iran i Irak (natomiast ich wzrost został zwolniony z drugich geopolitycznych względów), Brazylia, Meksyk, Kuwejt, lub w zeszłym czasie Azerbejdżan oraz znacznie nowych. Funkcjonowanie tak silnych graczy nie oznacza jednak, iż na zmianach cen ropy naftowej nie mogą zarabiać także inwestorzy indywidualni. Pewnie nie zarobią oni na aukcji ropy naftowej, dlatego nie maja do niej dostępu, jednak mogą korzystać spekulując na współczesnym zbytu za pomocą różnego typu instrumentów finansowych.

Łatwo nie jest dodatkowe bezpośrednie inwestowanie w realną ropę naftową, oczywiście jak przynajmniej w sukcesie złota lub srebra, bowiem ropa naftowa jest zbyt popularna w układzie do naszej objętości – nie ma, krótko mówiąc, gdzie jej trwać. Ceny ropy naftowej w kulminacyjnym momencie osiągały wartość 160 dolarów za baryłkę, czyli mniej więcej dolara za litr paliwa. To oznacza, iż w sukcesie wzrostu wartości paliwa (na starym szczycie) o 10% zarobić można było 10 centów za każdy miany litr paliwa, czyli w sukcesie 1000 litrów, które zdobyły w beczkach niewielki pokój, zysk wyniósłby 100 dolarów (abstrahując nawet od kosztów transakcyjnych, transportu i ofercie kupna i sprzedaży fizycznej ropy w hurcie w tak małych liczbach). To pokazuje, że inwestowanie w realną ropę naftową z elementu widzenia inwestora jednego jest złe, i nawet jeśli jakimś sposobem możliwe byłoby, to a tak inwestycja taka byłaby zupełnie nieopłacalna.

W rozważaniach pozostaniemy a przy instrumentach finansowych połączonych z ropą naftową – z odsieczą przychodzą tu certyfikaty FIZ, jednostki uczestnictwa FI, ETF-y, futures’y, opcje, czy kontrakty CFD. Najpierw jednak omówimy rodzaje ropy naftowej.

Plan i rodzaje ropy naftowej
Podstawowy podział ropy naftowej to plan ze względu na ciężar. Cechuje się ropę lekką (poniżej 825 kg/m³), małą (od 825 kg/m³ do 875 kg/m³)oraz ciężką (powyżej 875 kg/m³). Ze względu na skład chemiczny zalecana jest ropa parafinowa, naftenowa, parafinowo – naftenowa, aromatyczna, parafinowo – naftenowo – aromatyczna oraz parafinowo – aromatyczna. Oprócz tego ropę naftową dzieli się na niskosiarkową (tak zwaną słodką) o tematyce siarki poniżej pół procenta oraz wysokosiarkową (tak zwaną kwaśną) o tematyce siarki powyżej pół procenta.

Ze względu na ilość parafiny zaleca się ropę niskoparafinową, parafinową i wysokoparafinową. Pierwsza nich krzepnie w temperaturze poniżej -16 stopni Celsjusza, druga krzepnie w temperaturze od -15 do +20 stopni Celsjusza, i trzecia krzepnie w temperaturze powyżej +20 stopni Celsjusza. Ostatnim podziałem jest podział ze względu na ilość żywic: małożywiczna (zawartość żywic poniżej 17%), żywiczna (zawartość żywic od 18% do 35%) oraz wysokożywiczna (zawartość żywic powyżej 35%).

Na świecie uzyskuje się setki gatunków ropy naftowej o najróżniejszych właściwościach, jednak cztery spośród nich są zdecydowanie największe na rynkach walutowych: WTI (West Texas Intermediate, znana również jako Texas Light Sweet), Brent, Ural (inaczej REBCO – Russian Export Blend Crude Oil) oraz ORB (OPEC Reference Basket).

WTI to ropa o gęstości około 827 kg/m³ i ilości siarki na okresie 0,24% – stanowi więc ropa bardzo cennej klas, z jakiej dostaje się największą kwotę benzyn oraz oleju napędowego. Brent to mieszanka ropy z 15 pól naftowych położonych na dnie Morza Północnego, jej gęstość oscyluje wokół 835 kg/m³, a zawartość siarki to 0,37%. Ural to ropa, która przelewana jest do własnych rafinerii z rosyjskich gazociągów, wydobywających się od zachodniej Syberii do Uralu. Jest więc ropa gorszej jakości – jej gęstość to nawet 865 kg/m³, zawartość siarki 1,8%, 6% parafin i pół procenta wody oraz zanieczyszczeń.

ORB wyznacza z kolei średnią ważoną cen ropy sprzedawanej przez członków OPEC – w jego skład wchodzi algierska Saharan Blend, irańska Iran heavy, indonezyjska ropa Minas, iracka Basra light, kuwejcka Kuwait Export, libijska Es Sider, wenezuelska BCF 17, Murban ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, saudyjska Arab Light, katarska Qatar Marine oraz nigeryjska Bonny light.

ETF-y na ropę naftową
Drinkiem spośród najzwyklejszych środków na długoterminowe inwestowanie w ropę naftową za pomocą instrumentów ekonomicznych jest zbyt jednostek funduszy ETF (Exchange Traded Fund, o jakich dobrze możesz przeczytać tutaj), których cenę śledzi notowania poszczególnych rodzajów ropy naftowej.

Znacznie niebezpieczną korzyścią inwestowania w ETF-y z ekspozycją na targ ropy naftowej jest właściwie nieograniczona płynność, gdyż są one księgowane na najkonkretniejszych parkietach świata. Oprócz tego, inwestując w ETF-y możemy wygrać z dźwigni finansowej, co pozwoli na zdecydowanie mniejsze zaangażowanie kapitałowe.

Największym minusem ETF-ów istnieje szansę korzystania jedynie na wzrostach (chyba, iż będziemy wymieniać swoją sytuację ze stałych ETF-ów na odwrócone ETF-y, to niemniej będzie chcieć silniejszego zainteresowania). Niestety instrumenty ETF na ropę naftową nie są widoczne na Giełdzie Papierów Wartościowych w Stolicy (na warszawskiej GPW znajdziemy jedynie ETF’y wytwarzane przez luksemburskiego Lyxor’a na WIG 20, DAX oraz S&P 500). Można jednak wziąć spośród tego, co oferują rynki zagraniczne, wykorzystując pośrednictwo własnych domów maklerskich – atrakcyjną ofertą pochwalić się może Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A., w którym uzyskamy dojazd do drinka z najwyższych rynków ETF-ów na świecie – NYSE Arca.

Kontrakty terminowe i możliwości na ropę naftową
Poza jednostkami funduszy ETF w handlu ropą naftową można również wykorzystać kontrakty terminowe i drogi na czarne złoto. Niestety stanowi więc dodatkowy instrument, którego nie zlokalizujemy na Giełdzie Papierów Wartościowych w Stolicy, nawet bardzo wybierali je odnaleźć. Na wesele giełda to nie tylko Warszawa (aż chciałoby się rzec, że przede wszystkim nie Warszawa), a opcje i kontrakty futures na ropę naftową można kupić na innych giełdach, również za pośrednictwem własnych domów maklerskich.

Fundusze inwestycyjne z ekspozycją na ropę naftową
W ropę naftową (lub lub w ropę naftową i gaz ziemny) inwestować można za pomocą certyfikatów uczestnictwa w Funduszach Inwestycyjnych Zamkniętych (czyli FIZ) inwestujących w czarne złoto. Aby uzyskać certyfikaty na ropę trzeba rozejrzeć się za nimi w ofercie Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych reagujących na polskim rynku, a ważna je kupić wyłącznie za pośrednictwem giełdy. Należy ale mieć, że inwestycje w FIZ-y obarczone są nieporównywalnie wyższą ceną za zarządzanie niż inwestycje w ETF-y, a dodatkowo stawiają one przed inwestorem o moc większe wymogi kapitałowe.

Kontrakty CFD na ropę naftową
Jeszcze jednym sposobem inwestowania w ropę naftową są niezwykle rynkowe i nigdy popularne w postępowaniu kontrakty CFD (Contract for Difference, o jakich dobrze możesz przeczytać w produkcie poświęconym CFD), których wartością pierwszą jest ropa naftowa (zwykle WTI lub Brent). Instrumenty te oferuje praktycznie każdy broker Forex. Najprawdopodobniej stanowi więc najpopularniejsza, największa i indywidualna z najdostępniejszych pod względem prowizji i spreadów form gry na ropie naftowej.

Zaletą takiego wyjścia są też bardzo małe wymogi kapitałowe, bowiem kontrakty CFD są wysoko lewarowane (na polskim rynku nawet 1:33). W związki CFD na czarne złoto można inwestować z taką samą łatwością kiedy w waluty, kontrakty na imprezy, czy metale szlachetne. Warto przecież być na uwadze, że koszty inwestycji (prowizje, spready), wysokość dźwigni finansowej i płynność realizacji działań są bardzo zróżnicowane, natomiast w układzie spośród obecnym przed podjęciem inwestycji należy przeanalizować oferty poszczególnych pośredników pod kątem kontraktów na ropę naftową.

Przyszłość ropy naftowej
W mojej (dużo subiektywnej opinii), inwestowanie długoterminowe w ropę naftową to, mówiąc kolokwialnie, strzał w kolano. Ropa naftowa jest doskonałym sprzętem do prawidłowej gry w bliskim czy średnim terminie, a z gwarancją nie do wieloletniego rozwijania swojego kapitału.

Rozwój rynku odnawialnych źródeł energii, coraz dużo podkręcane normy naturalne i coraz to większe szczyty dotyczące emisji spalin, gazów cieplarnianych (i wszelkiego innego, co podgrzewa treść i czym oddychamy w popularniejszych miastach), a też postęp na targu pojazdów elektrycznych również (w mojej opinii) zbliżająca się wielkimi krokami nowa elektryczna rewolucja to worek gwoździ do trumny ropy naftowej.

Jeszcze dekadę, dwie dekady temu typy denerwowali się, że ropa się przygotuje plus będzie problem, i teraz ukazuje się, że ropa nigdy się nie kończy, jednakże jej czas jak dużo. Choć 80–procentowy zjazd notowań ropy naftowej to rzeczywiście spekulacyjna przesada, to jednak kierunek kroku jest zbieżny spośród obecnym, co liczy ten rynek prawdopodobnie też w niniejszym półwieczu. Bolesny koniec.

To skutek tego produktu, ale tylko początek Twojej przygody z sektorami walutowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, gdy Ciż ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny toż najcudowniejszy droga, aby sprawdzić zdobytą umiejętność w realizacji.

Zobacz również Oil Profit