Jak korzystać z karty kredytowej, by nie ponosić kosztów?
26 kwietnia, 2018Wiele osób wzdryga się na samą myśl o karcie kredytowej. Wynika to ze strachu lub ich niewiedzy, na jakiej zasadzie funkcjonuje taki produkt bankowy. Faktycznie, z jednej strony może wpędzić nas w spiralę zadłużenia, ale tylko wtedy, gdy nieumiejętnie z niej korzystamy. Jeżeli natomiast będziemy pilnowali okresów rozliczeniowych, to dzięki niej możemy też sporo zyskać.
Karta kredytowa nie jest w żaden sposób powiązana z kontem osobistym, na którym znajdują się nasze środki. Jest osobnym produktem, na którym bank udzielił nam limitu kredytowego, dlatego korzystając z niej, używamy w ten sposób pieniędzy należących do banku. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, jednakże musimy pamiętać, żeby korzystać tylko z takiej kwoty, którą będziemy w stanie w całości spłacić. W szale zakupów można łatwo stracić rachubę, a możliwość dokonywania transakcji kartą zostanie zablokowana dopiero w momencie, gdy osiągniemy limit zadłużenia.
Bank przyznając klientowi kartę kredytową, udziela mu okresu bezodsetkowego, który wynosi od 50 do 61 dni. 31 dni to okres rozliczeniowy, a pozostałe, to czas na spłatę karty. Jeżeli w tym czasie zostanie spłacona całość zadłużenia na karcie, to bank nie naliczy żadnych odsetek, dzięki czemu przez kilkadziesiąt dni, będziemy mogli korzystać z tych środków za darmo. Natomiast, jeżeli dokonamy tylko części spłaty, na przykład tylko kwoty minimalnej, to bank naliczy odsetki od całości transakcji, od dnia, kiedy środki zostały wydane. Dokonując spłaty długu należy zwrócić uwagę, kiedy kończy się okres rozliczeniowy oraz do kiedy należy dokonać spłaty. Informacje te znajdziemy na wyciągu karty kredytowej.
Dokonując spłaty karty kredytowej, warto pamiętać, że najlepiej dokonać wpłaty na pokrycie całości zadłużenia. W perspektywie krótkoterminowej, spłata kwoty minimalnej, jest pewnego rodzaju wsparciem. W dłuższym okresie czasu nie jest to polecane, ponieważ bank cały czas nalicza odsetki. Spłata powinna pokryć co najmniej kwotę minimalną (w przeciwnym razie bank może naliczyć karę za brak spłaty karty w terminie). Należy też pamiętać, żeby nie przekroczyć przyznanego limitu na karcie, ponieważ bank za takie działania, też nalicza dodatkowe opłaty.
Omawiając funkcjonalność kart kredytowych należy wspomnieć, że zostały one stworzone z myślą jedynie o transakcjach bezgotówkowych. Tylko przy użyciu takich transakcji i spełnieniu powyższych warunków, można korzystać z nich bez opłat. Jeżeli chcielibyśmy wypłacić środki w bankomacie, traktowane będzie to jako transakcja gotówkowa, od której od razu będą naliczane odsetki. Transakcje gotówkowe to też korzystanie z usługi cashback w sklepach oraz dokonywanie opłat na poczcie.
Wiele banków umożliwia klientom dokonywanie przelewów z karty kredytowej. Dla wielu osób jest to bardzo przydatne w wyjątkowych sytuacjach, gdy muszą dokonać jakiejś opłaty, a nie mają swoich środków na koncie. Jednakże, na dłuższą metę, nie jest to opłacalne. Najczęściej banki traktują takie przelewy jako transakcje gotówkowe i po pierwsze naliczają za nie odsetki już od momentu ich wykonania, a ponadto opłaty za nie są dość wysokie.
Czy z kartą kredytową są związane jeszcze jakieś korzyści? Oczywiście! Wiele osób, które zdecydują się na takie rozwiązanie, może jeszcze zarobić. Po pierwsze wiele banków nagradza swoich klientów już w momencie, gdy zostanie przyznana decyzja kredytowa. Najczęściej są to bony do sklepów, telefony, a nawet tablety, których wartość to nawet kilkaset złotych. Ponadto wiele banków ma w swojej ofercie moneyback. Polega on na tym, że jeżeli dokonamy określonych zakupów (np. spożywczych, związanych z rozrywką czy na stacjach paliw), będziemy za nie otrzymywali zwrot w wysokości od 1 do nawet 5%.
Karta kredytowa to idealne rozwiązanie dla zorganizowanych osób, które lubią planować budżet. Jeżeli będą stosowały się do wszystkich wyżej wymienionych rad, mając kilka kart kredytowych, w ciągu roku będą wstanie w ten sposób zaoszczędzić kwotę nawet o równowartości miesięcznej pensji.
nie można do was wysłać maila! proszę podać jakiś normalny na który będzie docierać poczta!