Historia karty kredytowej

Historia karty kredytowej

7 września, 2018 0 przez Doradca Klienta

Koncepcja wykorzystania karty do zakupów została po raz pierwszy opisana w 1887 roku przez Edwarda Bellamy’ego w jego utopijnej powieści pod tytułem „Patrząc wstecz”. Karta kredytowa znalazła zastosowanie przez jednego z jej bohaterów aż jedenaście razy. Nowoczesna karta kredytowa est następczynią różnych systemów kredytowych i handlowych. Po raz pierwszy użyta została w 1920 roku w Stanach Zjednoczonych do sprzedaży paliwa szybko znajdując popularność wśród coraz większej liczby właścicieli samochodów. W 1938 roku kilka przedsiębiorstw zaczęło wzajemnie akceptować swoje karty.

Western Union rozpoczął wydawanie kart kredytowych tylko dla swoich stałych klientów w 1921 roku. Niektóre karty były drukowane na kartach papieru, dlatego też łatwo można było je podrobić. W 1928 roku powstał dziadek współczesnej kraty kredytowej, złożony z prostokątnej blachy, na której wytłoczono imię i nazwisko klienta, jego miasto i państwo. W roku 1934 stworzono system numeracji pozwalający na zidentyfikowanie numeru konta klienta.

Koncepcja klientów płacących w różnych sklepach przy użyciu tej samej karty została rozszerzona w 1950 roku przez Ralph Schneider i Franka McNamara, którzy wyprodukowali pierwszą kartę ogólnego przeznaczenia. Pierwsze karty kredytowe były masowo produkowane i rozesłane do klientów banków.

Artykuł powstał dzięki sponsorowi portalu sex telefon