Czy zawsze wozisz ze sobą koło zapasowe?

Czy zawsze wozisz ze sobą koło zapasowe?

17 grudnia, 2017 4 przez Doradca Klienta

Na rynku finansowym istnieje wiele możliwości dokonywania transakcji płatniczych. Łatwo pokusić się o stwierdzenie, że najbardziej powszechną i każdemu dobrze znaną formą jest gotówka lub karta debetowa.

Obie te formy pozwalają dokonywać płatności do wysokości salda na rachunku. Ale co robić, gdy konto świeci pustkami, do wypłaty zostało kilka dni, a nasze auto odmówiło posłuszeństwa ? Albo, gdy obiecaliście żonie kolację w ekskluzywnej restauracji jednak budżet domowy akurat w tym jednym, jedynym miesiącu został już wcześniej nadwyrężony, bo trzeba było kupić nową pralkę ? Kobieta na pewno byłaby zawiedziona słysząc, że miły wieczór w blasku świec trzeba przełożyć na przyszły miesiąc. W takich sytuacjach niewątpliwie sprawdzi się karta kredytowa. Czym ona jest? Jak jej używać i kto może o taką kartę zawnioskować ?

Karta kredytowa jest instrumentem płatniczym, do którego bank udziela określoną pulę środków do wykorzystania. Nie są to pieniądze pochodzące z wypłaty, czy też naszych oszczędności, lecz zupełnie odrębna kwota jaką bank pozwoli Państwu wykorzystać w razie nieprzewidzianych wydatków. Posiadaczem tak zwanej „ kredytówki” może zostać każda osoba pełnoletnia posiadająca stały dochód. Warto wspomnieć, że zasady jej działania są bardzo przejrzyste i nie wymagają posiadania specjalistycznej wiedzy z zakresu finansów. Dobra wiadomość jest taka, że dla osób, które wybiorą płatności kartą istnieje możliwość korzystania z tego zaplecza finansowego zupełnie bezpłatnie. Cechą charakterystyczną karty kredytowej jest to, że klient otrzymuje tak zwany okres bezodsetkowy, w którym zupełnie za darmo może cieszyć się dodatkową gotówką. Wygląda to następująco: przez trzydzieści dni posiadacz znajduje się w okresie rozliczeniowym rachunku kredytowego. W tym czasie ma możliwość płacenia kartą w sklepach, na stacji paliw, w internecie i wkażdym innym miescu, w którym dozwolone jest dokonywanie płatności bezgotówkowych. Po trzydziestu dniach okres rozliczeniowy zamyka się, a rozpoczyna okres bezodsetkowy. Z reguły taki czas trwa od 25- 30 dni, w zależności od danej oferty banku. Co to oznacza ? A to, że uzyskujecie Państwo niemalże dodatkowy miesiąc na uzupełnienie środków na karcie. W praktyce są to prawie aż dwa miesiące nieoprocentowanego kredytu! Na rynku instrumentow finansowych nie ma drugiego takiego produktu jak karta kredytowa.

Spójrzmy szerzej jakie korzyści otrzymacie Państwo stając się posiadaczami tego typu karty płatniczej:

1. „Koło zapasowe” w razie nieprzewidzianych wydatków- nagły wyjazd, wakacje czy popsuty sprzęt w domu nie będą już obarczone problemem w jaki sposob sfinansować przedsięwzięcie.
2. Możliwość transakcji internetowych – karty kredytowe posiadają wypukłe elementy co pozwala na dokonywanie transakcji internetowych. Nie każda zwykła karta do konta posiada taki przywilej!
3. Możliwość wypożyczania aut za granicą – jedynie osoby posiadające kartę kredytową mogą pozwolic sobie na ten luksus.
4. Prestiż – osoby posiadające kredytówkę uchodzą za osoby o bardzo dobrej sytuacji materialnej.
5. Budowanie pozytywnej historii kredytowej – osoby które chcą dokonać np. zakupu mieszkania pod hipotekę lub planujące zaciągnąć większy kredyt będą bardziej wiarygodne dla banku z pozytywna historią kredytową.
6. Dostępność – nie trzeba za każdym razem składać zapytania do banku o przynanie dodatkowych środków. Z raz przyznanego limitu na karcie można korzystać przez cały czas.
7. Możliwość darmowego kredytu – czyli wspomniany już wcześniej okres bezodsetkowy. Sprzyja oszczędnościom nawet wtedy, gdy zaistnieje potrzeba skorzystania z kredytu.
Patrząc na szereg zalet z posiadania produktu jakim jest karta kredytowa należy odpowiedzieć sobie na pytanie. Czy warto posiadać koło zapasowe w postaci dodatkowych środków ? Czy chcę być niezależny/ a finansowo, zapomnieć o pożyczaniu pieniędzy od rodziny i o wnioskowaniu o kredyt w banku za każdym razem gdy tego potrzebuję ? Czy lubię zaoszczędzić? I wreszcie – czy chcę należeć do prestiżowej grupy posiadaczy karty kredytowej ? Jesli chociaż na jedno pytanie odpowiedź jest twierdząca nie pozostaje nic innego jak udać się do swojego banku i porozmawiać na ten temat z doradcą.