Karta płatnicza – rodzaje i definicja.

Karta płatnicza – rodzaje i definicja.

karty kredytowej

Karty płatnicze zdobyły już serca ludzi na całym świecie. Nikt nie musi ich już reklamować, ponieważ większość dorosłych Polaków, nawet tych w starszym wieku już je posiada i chętnie z nich korzysta. Popularność kart płatniczych wynika z psychologii, ponieważ płacenie za ich pomocą wydaje się dla nas mniej bolesne, niż płacenie gotówką. Dochodzi do tego wygoda, bezpieczeństwo, a często również korzyści finansowe, którymi kuszą nas banki w zamian za płatności. Warto zatem wiedzieć, jakie rodzaje kart płatniczych pojawiają się na naszym rynku i na jakie z nich powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.
Karta płatnicza jest instrumentem płatniczym, którego wydawcą są instytucje bankowe. Jej zadaniem jest regulacja należności finansowej za nabywane produkty i usługi. Za pomocą karty płatniczej podejmujemy również pieniądze w bankomatu. Zaletą tej metody płatności jest brak konieczności noszenia ze sobą gotówki, wybierając się na zakupy. Płatność następuje bardzo sprawnie, ponieważ wystarczy włożyć (lub przyłożyć) do terminala swoja kartę płatnicza, wpisać odpowiedni PIN, a całą obsługą finansową zajmuje się bank. To on reguluje zobowiązanie w stosunku do sprzedawcy, a kwota zgromadzona na rachunku bankowym klienta zostaje pomniejszona o wartość zakupów.

Karta płatnicza to plastikowy prostokąt, którego wymiary to 54 × 86 mm (według normy ISO). Wyposażona jest w magnetyczny pasek, umożliwiający płatność elektroniczną lub/i chip, na którym zapisane są ważne informację o posiadaczu karty, takie jak: imię, nazwisko, data urodzenia. Na karcie zamieszczona jest również nazwa banku, identyfikator karty, jej ważność oraz podpis posiadacza.

Karta magnetyczna różni się od chipowej przede wszystkim zabezpieczeniem danych. Magnetyczna karta jest łatwa do skopiowania, więc bezpieczeństwo w tym wypadku wymusiło na bankach zmianę podejścia i wprowadzenie innego sposobu zabezpieczenia danych zawartych na kartach płatniczych. Chip wyposażony jest w mikroprocesor, który stanowi kontrolę dostępu do danych. Kolejną kwestią różniącą karty magnetyczne i podwyższającą jej system zabezpieczeń jest kod PIN, który każdorazowo trzeba wpisać przy wykonywaniu płatności elektronicznej.

Karty płatnicze dzielimy na kilka rodzajów, przede wszystkim ze względu na sposoby rozliczania się ich użytkowników z bankiem. Możemy wymienić:

Karty kredytowe
Ustanowiony przez bank limit kredytowy, który można zaciągać przy płatnościach elektronicznych. Właściciel karty co jakiś czas dostaje od banku informacje o wszystkich wydatkach i terminach ich spłaty, a więc zasilenia rachunku przypisanego do danej karty kredytowej w kwocie równej limitowi. Karta kredytowa jest rozwiązaniem jedynie dla osób, potrafiących umiejętnie zarządzać swoimi wydatkami – spłata wszystkich zaległości w tzw. okresie bez odsetkowym nie wiążę się z żadnymi dodatkowymi opłatami. Zazwyczaj taki okres bez odsetkowy trwa około 30 dni. Karta kredytowa nie jest jednak koniecznie przypisana do konta bankowego.

Karty debetowe
Jest to karta wydawana do konta bankowego. Zasadą jej działania jest udzielenie swego rodzaju kredytu jej użytkownikowi przez bank. Kredyt ten, odnawiany jest każdego miesiąca, a jego spłata następuje z bieżących przychodów na konto bankowe. Na karcie debetowej nie może powstać saldo ujemne, dlatego jej nazwa jest trochę myląca. Użytkownik ma do dyspozycji swoje środki, które są powiększone o przyznaną przez bank kwotę i taką sumą dysponuje klient.

Karty obciążeniowe
Są to karty z odroczonym terminem płatności, połączone z kontem bankowym. Bank udziela limitu kredytowego, do którego granicy użytkownik może wykorzystać „zapożyczone” pieniądze. Obciążenie jest regulowane w postaci pobierania z przychodów konta bankowego użytkownika.

Poza wymienionymi kartami standardowymi coraz większym zainteresowaniem cieszy się:
Karty przedpłacone (prepaid)
Są to karty, które wymagają wcześniejszego zasilenie, np. za pomocą przekazu pocztowego lub bankowego. Następnie kwota zasilenia możliwa jest do wykorzystania za pomocą takiej karty do płatności elektronicznych, internetowych lub wypłaty pieniędzy z bankomatu. Po wykorzystaniu środków karta może być ponownie doładowana. Największą zaletą takiej karty prepaid jest fakt, że nie jest ona przypisana do żadnego nazwiska, a więc jest anonimowa. Może być używana przez każdego wierzyciela.

Zamów zadzwoń do nas 708 770 862 wyślij sms o treści KARTA na nr 74858

lub złóż wniosek online: