Jak poprawić swoją historię kredytową?

Jak poprawić swoją historię kredytową?

karty kredytowej
Historia kredytowa to suma informacji o naszych kredytach, zarówno tych aktualnych, jak i tych z przeszłości. Przechowywane są one w Biurze Informacji Kredytowej i w zależności od naszego dotrzymywania terminów, dane zawarte w historii kredytowej mogą nam pomóc w otrzymaniu nowego kredytu, jak i przeszkodzić. W tym artykule postaram się wskazać pewne możliwości poprawienia swojej historii kredytowej oraz zaznaczyć, czego nie można robić, aby nie zaprzepaścić możliwości otrzymania kredytu w ogóle.

Co psuje naszą historię w BIK?

Zacznijmy od negatywnych wpisów, które skutecznie pogarszają warunki naszych przyszłych kredytów. Przede wszystkim należy wiedzieć, że nawet 1-dniowe opóźnienie w spłacie raty jest odnotowywane w wyciągu z historii kredytowej BIK. Póki spłacamy taki kredyt, informacja o każdym, nawet najmniejszym opóźnieniu będzie widoczna dla każdego banku, w którym złożymy wniosek kredytowy. Co ciekawe, bank nie będzie widział kwoty nieuregulowanych na czas należności. Jeśli więc zapłacimy ratę błędną kwotą i różnica do wyrównania będzie opiewała na 15 groszy, ale nie zostaną one uregulowane na czas, wtedy również bank widzi, że doszło do opóźnienia. Dla pracownika banku może to być równie dobrze 15 tysięcy, jak i 15 groszy. Lepiej pilnować każdego terminu i każdego grosza spłacanej raty. Oczywiście w przypadku opóźnienia zmieniają się warunki udzielenia kredytu, a więc np. mniejsza kwota, większe odsetki, inny okres spłaty itp.

Opóźnienie powyżej 60 dni.
Opóźnienie w spłacie do 30 dni nie jest jednak traktowane przez banki jako duże wykroczenie. Gorzej, jeśli jest to więcej niż wspomniane 30 dni, ponieważ wtedy bank od razu skazuje wnioskodawcę na znacznie gorsze warunki kredytu. Przede wszystkim zmianie ulegają odsetki naliczane przez bank – oczywiście wzrastają, a co za tym idzie kredyt jest mniej atrakcyjny. Jeszcze gorszą sytuacją jest opóźnienie spłaty kredytu rzędu co najmniej 60 dni. Wtedy poza oczywistym pogorszeniem warunków kredytu, może dojść nawet do całkowitego jego odmówienia. Co gorsze, w przypadku opóźnienia spłaty swoich zaległości powyżej 60 dni, taka informacja będzie przechowywana w bazie BIK co najmniej 5 lat. Wszystkie mniejsze opóźnienia przestają być widoczne dla pracowników banków w momencie dokonania spłaty ostatniej raty kredytu, ale wyjątkiem jest właśnie opóźnienie powyżej 60 dni.

Jeśli wpadliśmy już w pułapkę zadłużenia i nasza historia kredytowa nie jest idealna – możemy zastosować kilka tricków, które poprawią naszą sytuacje. Niektóre wymagają mniejszych, inne – większych nakładów naszej pracy i czasu, ale w każdym przypadku warto je stosować.

Jak poprawić historię w BIK?
Najlepszym sposobem poprawienia swojej historii kredytowej jest zaciągnięcie kilku, małych kredytów ratalnych. Nawet odkurzacz wzięty na roczne raty to świetna okazja, żeby udowodnić w banku, że jesteśmy godni udzielenia kredytu. Idealnym rozwiązaniem jest oczywiście zaciągnięcie kilku takich kredytów ratalnych oraz CO BARDZO WAŻNE wyrażenie zgody na dłuższe przechowywanie informacji o tym kredycie w zasobach BIK.

Można również zaciągnąć drobne pożyczki, w tym głównie powinniśmy się skupić na tych darmowych. Nie ponosimy żądnych kosztów, a wpis w BIK pozostaje pozytywny. Oczywiście tutaj również musimy pamiętać o wyrażeniu zgody na dłuższe przechowywanie danych w zasobach BIK.

Aby lepiej wypaść w oczach banku, możemy również poprosić o usunięcie tych wpisów, które są dla nas niekorzystne. Raz na pół roku można samemu sprawdzać swoją historie kredytową i radzę, aby to robić, aby na bieżąco weryfikować poprawność danych tam zawartych. Trzeba usuwać te dane, które są negatywne oraz w razie jakichkolwiek rozbieżności ze stanem faktycznym, trzeba od razu kontaktować się z bankiem udzielającym kredytu.

Stosowanie powyższych praktyk na pewno pomoże w uzyskaniu lepszych warunków kredytu. Należy jednak przede wszystkim nie dopuszczać do powstania opóźnienia, nawet jednodniowego. Wszystko, co znajduje się w BIK, może zostać użyte zarówno do polepszenia naszej sytuacji, jak i pogorszyć nasze rokowania, w momencie wnioskowania o kredyt.

 

Zamów zadzwoń do nas 708 770 862 wyślij sms o treści KARTA na nr 74858

Lub złóż wniosek online